Dokončili jsme

HAKR
Automatické dveře do prodejny HAKR - Koliště

Na přání nájemníka jsme do prodejny v přízemí pořídili hliníkové automatické dveře, které lépe vyhovují jeho potřebám. Barvu rámu jsme zvolili světle šedou RAL 7045, stejnou, jakou jsou natřené mříže a domovní dveře. Při této příležitosti jsme nově nechali natřít také železná zasouvací vrata do skladovací haly ve dvoře.

Dodavatelem dveří je firma RACCOON, nátěry provedl pan Slámečka.

koupelna
Rekonstrukce historických koupelen - Koliště

V rámci oprav domu byly v roce 2021 zrekonstruovány dvě nepoužívané koupelny. Dispozice jedné z nich zůstala nezměněna, do druhé byla nově umístěna toaleta. Vybetonované podlahy byly natřeny hydroizolační stěrkou, na ni byla položena dlažba o rozměru 20 x 20 cm v retro stylu od italské keramičky NovaBell, bílý obklad stěn o rozměru 15 x 15 cm pochází od rakovnického výrobce  RAKO. Do zděného sprchového koutu Walk-In byl umístěn sprchový sloup Sapho - ANTEA, sanitární keramika ze série AQUALINE - ANTIK zahrnuje kombi wc a umyvadla osazená bateriemi stejné série jako sprcha. Podařilo se zachovat původní kastlové okno do světlíku, mezi jehož vnitřní a vnější křídla byla umístěna zářivka imitující denní světlo. Četné niky slouží k ukládání kosmetiky, ručníků a dalších potřeb a nahrazují koupelnový nábytek, prostor tak působí vzdušně a velkoryse.

Stavební práce: SIDO; elektroinstalace: KOMP; keramika a sanita: DIPRO; radiátor: ISAN.

Hala C
Výměna svítidel - areál Osmek

Uposlechli jsme volání po úsporách elektrické energie a v průběhu let 2021 a 2022 jsme na budovy uvnitř areálu umístili nové pouliční osvětlení - staré a energeticky náročné lampy jsme vyměnili za úsporné a subtilní 30W LED POULIČNÍ SVÍTILNY, 3000LM, 110°, SAMSUNG CHIP. Do šesti výrobních a skladovacích hal jsme instalovali zářivky LED SV.PRUM. PROFI+ 37W 5300LM NW,IP66 a panely LED PANEL V.PROFI+ 60×60 48W 4800LM IP65 NW. Úsporně tak už svítí firmy Mountfield, KUPO, Saunabau, LUMA a dílna autoservisu. Postupně vyměňujeme světla ve společných prostorách - na chodbách a schodištích, sociálních zařízeních a v umývárnách.

Děkujeme firmě EMOS a panu Sekerovi.

C1.1
Opravy ve zvýšeném přízemí budovy C - areál Osmek

V létě 2022 jsme ve zvýšeném přízemí budovy C připravovali prostory o velikosti 190 m2.

Na přání nájemníka - firmy Mountfield - jsme nechali vyrobit větší a zastřešenou rampu před vraty v zadní části haly. Vyměnili jsme tři okna a jedno původní industriální jsme "zateplili" předsazením druhého vnitřního okna. Instalovali jsme nové rozvody topení a místnosti osadili plechovými radiátory s regulačními ventily a možností měření tepla. Opravili jsme toalety a zřídili sprchu s novým bojlerem na ohřev vody, sociální zařízení má měření spotřeby. Haly jsou nově vymalované a mají vyčištěnou původní cihlovou podlahu, nový nátěr mají i vrata a rampy.  

Dokončeno v září 2022. 

Toalety
Rekonstrukce sociálního zařízení v suterénu budovy B - areál Osmek

V polovině března 2022 jsme se pustili do dlouho plánované a nutné rekonstrukce sociálního zařízení v suterénní části budovy B. Již v předchozím roce jsme vyměnili dvě větrací okna pod stropem a upravili prostor kolem umyvadel. Na jaře jsme pak navázali  stavebními úpravami toalet a nepoužívaných sprch: namísto dřívějších šesti kabinek jsme ponechali jen čtyři, získaný prostor a bývalé sprchy jsme stavebně oddělili, čímž vznikl menší sklad o rozloze 21 m2 se samostatným vstupem u nákladního výtahu. Všechny prostory jsme vymalovali, instalovali jsme nové osvětlení a elektrické vedení, pořídili nové dveře.

Dokončeno v červnu 2022.

Kuchyň
Rekonstrukce bývalé čajovny - Údolní

Počátkem roku 2022 jsme zahájili rekonstrukci dvou bytů v domě na ulici Údolní. V prvním - nacházejícím se v zadní části přízemí, s okny do zahrady - došlo k úpravě prostoru bývalé čajovny na malý byt o velikosti 36 m2. Vsadili jsme nová okna a instalovali nové elektrické vedení. Na místě dřívější kuchyňky vznikla malá barevná koupelna s posuvnými dveřmi z modrého skla. Plně vybavená kuchyň se nově nachází uprostřed bytu. Řídili jsme se snahou zachovat co nejvíce z původního stavu a vybavení čajovny - na místě zůstává členitá knihovna a prosklená vitrína, ponechali jsme mozaiku na podlaze, kamenné obložení vstupu, vitrážová okna, netradiční malbu na stropech a na některých zdech. V předsíni zůstalo horizontální topné těleso tvaru industriální šroubovice, do kuchyně přibyl litinový radiátor v šedé metalíze. Byly obnoveny nátěry dveří a zárubní, jedno dveřní křídlo bylo jako replika vyrobeno nově. Opravený prostor je nyní svědectvím o různých obdobích a uživatelích, kteří se v něm vystřídali, a přes svou modernizaci nepopírá minulost. 

Dokončeno v březnu 2022.

Byt č. 10
Rekonstrukce bytu - Údolní

Ve třetím patře domu jsme zrekonstruovali dvoupokojový byt o velikosti 79 m2. Při nezměněné dispozici jsme v předsíni zazdili okno do světlíku a dveře mezi dvěma pokoji. V celém bytě jsme instalovali nové elektrické vedení, rozvod topení a plynovou přípojku ke kotli do koupelny. Dřívější plynová kamna (která kdysi nahradila kamna na tuhá paliva) jsme nahradili litinovými radiátory od výrobce ISAN. Ohřev vody a vytápění zajišťuje kotel VIESSMANN. Zachovali jsme - nechali jsme opravit, přesklít, obrousit a natřít - veškeré původní dveře a nadsvětlík mezi kuchyní a koupelnou. Závěrem stavebních prací byly stěny potaženy perlinkou, na niž byly naneseny vnitřní omítky. Parkety byly na poškozených místech opraveny a po zbroušení ošetřeny ochranným voskem. Koupelna a kuchyň doznaly změny kvůli účelnějšímu uspořádání, zařízení i přesto připomíná dobu, ve které byl dům postaven. Kuchyň je vybavena myčkou, elektrickou pečící troubou a indukční varnou deskou, nachází se v ní i pračka a sušička, které by v dobové koupelně zabíraly mnoho místa a působily rušivě. Veškeré doplňky i světla jsou z mosazi, což koresponduje s dochovaným a opraveným dveřním kováním v celém bytě. Ozdobným prvkem bytu je malý do ulice vybíhající arkýř se třemi okny, oddělený od pokoje skleněnými dveřmi. 

Dokončeno v září 2022

chodba - Koliště
Rekonstrukce a opravy společných prostor, kamerový systém - Koliště

V listopadu a prosinci 2021 jsme dokončili drobné opravy ve vstupu do domu a na chodbě. Do průjezdu vedle domovních dveří jsme pořídili nový zvonkový panel značky Urmet a nechali instalovat vypínače od firmy Govena z řady Metal Line. Na chodbu domu jsme vybrali porcelánové vypínače s doutnavkou a zvonková tlačítka od výrobce THPG. Elektroinstalace provedla firma KOMP. Chodbu jsme nechali vymalovat světle krémovou barvou; současně byla kovová traverza nesoucí schody očištěna  od několika vrstev barvy a natřena na zeleno v odstínu obkladů na okenních parapetech a soklu kolem schodiště. Natěračské a malířské práce provedl pan Slámečka. Společným prostorám domu jsme se touto rekonstrukcí pokusili vrátit atmosféru doby před více než sto lety. 

Začátkem dubna 2022 jsme přistoupili k instalaci monitorovacího kamerového systému se záznamem. Do společných prostor domu a na dvůr jsme se rozhodli umístit čtyři kamery a na bezpečné místo jsme uložili nahrávací zařízení. Dodavatelem je přerovská firma EMOS. Současně s tím jsme opravili malou kotelnu pod schody - nechali jsme ji nově vyzdít a vymalovat a opravili jsme elektrické vedení a osvětlení. Opravili jsme také dveře do sklepa.

Budova B - chodba
Malování a úklid chodby v budově B - areál Osmek

V říjnu 2021 jsme uklízeli chodbu ve 2. patře budovy B.

Na chodbě jsme odstranili nepotřebné elektrické vedení a staré osvětlení, instalovali jsme nové úsporné zářivky, vymalovali jsme, umyli a naleštili kachličky a výsledkem je malé čisté zákoutí. Vstupuje se odtud do skladů firmy LUMA a do kanceláře společnosti OSMEK.

Od začátku roku 2021 do jara 2022 jsme v budově B prováděli také důkladný úklid hlavního schodiště. Kachličky na stěnách byly podrobeny pečlivému očištění od nánosů špíny, nálepek či starých barev. Tento stav budeme nyní udržovat pravidelným úklidem. 

Saunabau
Opravy v přízemí budovy C - areál Osmek

Na podzim 2021 jsme v přízemí budovy C připravovali pro nového nájemníka - společnost Saunabu - prostor o velikosti 135 m2.

Do haly jsme instalovali nové rozvody topení a umístili tři radiátory s regulačními ventily a možností měření spotřeby. Opravili jsme vodoinstalaci, čehož výsledkem je nyní nově i přívod teplé vody. Po opravě elektrického vedení dostal prostor úsporné osvětlení v podobě šesti LED zářivek a nové rozvody zásuvek dle provozních požadavků nájemníka. Hala je nově vymalovaná a má vyčištěnou původní cihlovou podlahu, natřené jsou vstupní dveře včetně těch do budovy. Přízemí dostalo nová okna a vrata. Opravili jsme i přilehlé sociální zařízení.

Dokončeno v lednu 2022. 

Budova B, 2. patro.
Oprava sociálního zařízení ve 2. patře budovy B - areál Osmek

V září 2021 jsme dokončili další část oprav sociálního zařízení ve druhém patře budovy B. Již dříve jsme očistili původní umyvadla, obklady a dlažbu od starých nánosů špíny a barev, odstranili jsme nepotřebná potrubí a opravili vodovodní baterie a elektrické osvětlení. V další fázi jsme vyměnili šestery dveře a celý prostor jsme vymalovali a uklidili. Na závěr jsme v březnu 2022 nechali vyměnit nádržky na vodu a umyli okna. V provozu máme nyní vedle všech umyvadel a výlevky také čtyři sprchy. V budoucnu nás čeká ještě oprava topení a izolace oken. 

orientační plán
Informační systém

V září 2021 jsme přikročili ke změně systému označování budov, dveří, vrat, výtahů a volných ploch v areálu Osmek. Nově jsme začali používat abecední značení budov a přidali číselné označení dveří, výtahů a volných ploch. U vjezdu do areálu jsme umístili nový barevný orientační plán a informační tabuli, na níž jsou uvedena loga jednotlivých firem a vchody, kde sídlí. Každý vchod je pak v areálu viditelně označen. 

Dodavatelem značení je firma LUMA.

Byt B - kuchyň
Rekonstrukce části druhého patra - Koliště

Od listopadu 2020 do září 2021 proběhla rekonstrukce poloviny druhého patra, která se z části dotkla i pater vyšších a nižších. Podle návrhu architekta Tomáše Rusína došlo k přestavbě dvou bytů o rozloze 86 m2 a 55 m2 se společným zádveřím a vznikla nová kancelář společnosti OSMEK. V celé části byly instalovány nové rozvody elektřiny, plynu, topení, vody a kanalizace. Renovace se po dlouhých letech špatného zacházení dočkaly původní parketové podlahy a dochované dveře, ty chybějící nahradily věrné repliky. Všechny místnosti dostaly nové vnitřní omítky a koupelny i předsíň novou dlažbu odpovídající charakterem době vzniku domu. Každý byt má vlastní plynový kotel na vytápění a ohřev vody, internetové připojení, plně vybavenou kuchyň, koupelnu ve stylu 20. let a samostatnou šatnu. 

Stavební práce zajišťovala firma SIDO a my jí i jejím dodavatelům velmi děkujeme za skvělý výsledek. Dokončovací práce provedli pánové Mifek a Slámečka, také jim patří naše poděkování.

Dokončeno v září 2021. 

Sklepní kóje
Rekonstrukce sklepů Údolní

V domě na Údolní byla 26. ledna zahájena rekonstrukce sklepů o celkové rozloze cca 200 m2. Generální dodavatel SIDO reality, s.r.o., vodařské práce Richard Macek, elektrikářské práce KOMP, spol.s.r.o., dlažba DIPRO trade s r.o., sklepní kóje PEKSTRA spol. s r.o.

V plánu bylo odstranění vnitřních omítek, očištění cihel a spár, penetrace a zakonzervování; kompletní výměna vodorovné kanalizace a svislé do výše stropů; nové elektrické vedení; výměna vodovodního potrubí; položení dlažby suchou cestou - do drtě; vybudování kočárkárny/kolárny, provozního wc, úklidové místnosti a kójí pro nájemníky za použití ocelových konstrukcí.

Zhruba dva týdny trvaly vyklízecí práce. Následovalo zdokumentování stavu, vypracování projektu a schválení postupu. Dne 5. února byla zahájena vlastní rekonstrukce. Začalo se odstraňováním omítek a čištěním cihel a spár. Po několika dnech se přidaly výkopové práce vedoucí k obnažení vodorovné kanalizace. Od 15. března probíhala postupná výměna jednotlivých kanalizačních přípojek a 19. března bylo vyměněno hlavní kanalizační potrubí v domě a opět napojeno na městskou síť. Poté pokračovalo očišťování cihlových stěn a příprava podkladu pro položení velkoformátové dlažby, současně probíhala penetrace zdí a výmalba stropů. V polovině dubna začala pokládka dlaždic barevně rozlišujících koridory a budoucí kóje. V posledním dubnovém týdnu nastoupili do sklepů elektrikáři, kteří rozvedli povrchovou kabeláž, zakončenou původními dobovými otočnými vypínači a zásuvkami s krytem, umístili stropní osvětlení chodeb a kójí a napojili hlavní kabel do elektrické rozvodny na chodbě. Na začátku května bylo vyměněno povrchové vodovodní potrubí, nahrazeny veškeré ventily a nově instalován redukční ventil. Poslední fází byla montáž ocelových sklepních kójí - konstrukcí z ocelových rámů, do nichž jsou vsazené plechové výplně spojené šrouby a kotveny do podlahy a stěn pomocí ocelových kotev.

Dokončení 20. května 2021.

šoupě
Nové šoupě - areál Osmek

Na podzim 2020 jsme provedli nezbytnou investici a pořídili nové šoupátko. Snažíme se zabránit vytopení sklepů při zvednutí hladiny Strhance, způsobujícím zaplavení a neprůchodnost odpadních kanálů.

Současně byl odstraněn starý nefunkční bojler před vstupem do umývárny, poté byla nově umístěna umyvadla a opraveny vodovodní baterie, následovalo vyspravení obkladů a renovace dveří. Zatím posledním počinem byla výměna obou větracích oken.   

 

Brána
Instalace automatické brány - areál Osmek

Na podzim roku 2020 jsme pro areál Osmek zadali výrobu nové vjezdové brány s elektrickým pohonem. Brána byla uvedena do zkušebního provozu na konci srpna 2021 a do ostrého provozu 6. září 2021. Otevírá se na dálkové ovládání přes mobilní telefon, čísla oprávněných osob jsou uložena v ovládacím systému. Časový režim je přizpůsoben běžnému pracovnímu dni v areálu - otevřeno od 5:00 hodin a zavřeno od 18:00 hodin. V uvedeném čase je areál volně přístupný pro zaměstnance zde sídlících firem, jejich dodavatele, zákazníky i návštěvy. Mimo otevírací dobu a o víkendech mohou pěší používat ke vstupu branku na klíč, řidiči motorových vozidel otevřou bránu ke vjezdu či výjezdu telefonem.

Dodavatelem zámečnických prací byl Bronislav Daniš, elektrické zařízení instalovala firma EMOS.

Umístění kamer
Instalace kamerového systému - areál Osmek

Na konci dubna 2021 jsme do areálu Osmek umístili 12 venkovních kamer, které od 6. května t.r. monitorují dění v celém objektu. Systém umožňuje vzdálené připojení a živé sledování nebo přehrání záznamu až 10 dnů zpětně. Dodavatelem zařízení je přerovská firma EMOS.