Na čem pracujeme a co se nám už podařilo

• výměna osvětlení - areál Osmek
• rekonstukce bytů - Údolní
• opravy hal - areál Osmek, budova C
• rekonstrukce a opravy chodby - Koliště
• rekonstrukce bytů - Koliště
• výměna oken - areál Osmek

Hala C
Výměna svítidel - areál Osmek

Uposlechli jsme volání po úsporách elektrické energie a v průběhu let 2021 a 2022 jsme na budovy uvnitř areálu umístili nové pouliční osvětlení - staré a energeticky náročné lampy jsme vyměnili za úsporné a subtilní 30W LED POULIČNÍ SVÍTILNY, 3000LM, 110°, SAMSUNG CHIP. Do šesti výrobních a skladovacích hal jsme instalovali zářivky LED SV.PRUM. PROFI+ 37W 5300LM NW,IP66 a panely LED PANEL V.PROFI+ 60×60 48W 4800LM IP65 NW. Úsporně tak už svítí firmy Mountfield, KUPO, Saunabau, LUMA a dílna autoservisu. Postupně vyměňujeme světla ve společných prostorách - na chodbách a schodištích, sociálních zařízeních a v umývárnách.

Děkujeme firmě EMOS a panu Sekerovi.

C1.1
Opravy ve zvýšeném přízemí budovy C - areál Osmek

V létě 2022 jsme ve zvýšeném přízemí budovy C připravovali prostory o velikosti 190 m2.

Na přání nájemníka - firmy Mountfield - jsme nechali vyrobit větší a zastřešenou rampu před vraty v zadní části haly. Vyměnili jsme tři okna a jedno původní industriální jsme "zateplili" předsazením druhého vnitřního okna. Instalovali jsme nové rozvody topení a místnosti osadili plechovými radiátory s regulačními ventily a možností měření tepla. Opravili jsme toalety a zřídili sprchu s novým bojlerem na ohřev vody, sociální zařízení má měření spotřeby. Haly jsou nově vymalované a mají vyčištěnou původní cihlovou podlahu, nový nátěr mají i vrata a rampy.  

Dokončeno v září 2022. 

Kuchyň
Rekonstrukce bývalé čajovny - Údolní

Počátkem roku 2022 jsme zahájili rekonstrukci dvou bytů v domě na ulici Údolní. V prvním - nacházejícím se v zadní části přízemí, s okny do zahrady - došlo k úpravě prostoru bývalé čajovny na malý byt o velikosti 36 m2. Vsadili jsme nová okna a instalovali nové elektrické vedení. Na místě dřívější kuchyňky vznikla malá barevná koupelna s posuvnými dveřmi z modrého skla. Plně vybavená kuchyň se nově nachází uprostřed bytu. Řídili jsme se snahou zachovat co nejvíce z původního stavu a vybavení čajovny - na místě zůstává členitá knihovna a prosklená vitrína, ponechali jsme mozaiku na podlaze, kamenné obložení vstupu, vitrážová okna, netradiční malbu na stropech a na některých zdech. V předsíni zůstalo horizontální topné těleso tvaru industriální šroubovice, do kuchyně přibyl litinový radiátor v šedé metalíze. Byly obnoveny nátěry dveří a zárubní, jedno dveřní křídlo bylo jako replika vyrobeno nově. Opravený prostor je nyní svědectvím o různých obdobích a uživatelích, kteří se v něm vystřídali, a přes svou modernizaci nepopírá minulost. 

Dokončeno v březnu 2022.

Byt č. 10
Rekonstrukce bytu - Údolní

Ve třetím patře domu jsme zrekonstruovali dvoupokojový byt o velikosti 79 m2. Při nezměněné dispozici jsme v předsíni zazdili okno do světlíku a dveře mezi dvěma pokoji. V celém bytě jsme instalovali jsme nové elektrické vedení, rozvod topení a plynovou přípojku ke kotli do koupelny. Dřívější plynová kamna (která kdysi nahradila kamna na tuhá paliva) jsme nahradili litinovými radiátory od výrobce ISAN. Ohřev vody a vytápění zajišťuje kotel VIESSMANN. Zachovali jsme - nechali jsme opravit, přesklít, obrousit a natřít - veškeré původní dveře a nadsvětlík mezi kuchyní a koupelnou. Závěrem stavebních prací byly stěny potaženy perlinkou, na niž byly naneseny vnitřní omítky. Parkety byly na poškozených místech opraveny a po zbroušení ošetřeny ochranným voskem. Koupelna a kuchyň doznaly změny kvůli účelnějšímu uspořádání, zařízení i přesto připomíná dobu, ve které byl dům postaven. Kuchyň je vybavena myčkou, elektrickou pečící troubou a indukční varnou deskou, nachází se v ní i pračka a sušička, které by v dobové koupelně zabíraly mnoho místa a působily rušivě. Veškeré doplňky i světla jsou z mosazi, což koresponduje s dochovaným a opraveným dveřním kováním v celém bytě. Ozdobným prvkem bytu je malý do ulice vybíhající arkýř se třemi okny, oddělený od pokoje skleněnými dveřmi. 

Dokončeno v září 2022

chodba - Koliště
Rekonstrukce a opravy společných prostor, kamerový systém - Koliště

V listopadu a prosinci 2021 jsme dokončili drobné opravy ve vstupu do domu a na chodbě. Do průjezdu vedle domovních dveří jsme pořídili nový zvonkový panel značky Urmet a nechali instalovat vypínače od firmy Govena z řady Metal Line. Na chodbu domu jsme vybrali porcelánové vypínače s doutnavkou a zvonková tlačítka od výrobce THPG. Elektroinstalace provedla firma KOMP. Chodbu jsme nechali vymalovat světle krémovou barvou; současně byla kovová traverza nesoucí schody očištěna  od několika vrstev barvy a natřena na zeleno v odstínu obkladů na okenních parapetech a soklu kolem schodiště. Natěračské a malířské práce provedl pan Slámečka. Společným prostorám domu jsme se touto rekonstrukcí pokusili vrátit atmosféru doby před více než sto lety. 

Začátkem dubna 2022 jsme přistoupili k instalaci monitorovacího kamerového systému se záznamem. Do společných prostor domu a na dvůr jsme se rozhodli umístit čtyři kamery a na bezpečné místo jsme uložili nahrávací zařízení. Dodavatelem je přerovská firma EMOS. Současně s tím jsme opravili malou kotelnu pod schody - nechali jsme ji nově vyzdít a vymalovat a opravili jsme elektrické vedení a osvětlení. Opravili jsme také dveře do sklepa.

Saunabau
Opravy v přízemí budovy C - areál Osmek

Na podzim 2021 jsme v přízemí budovy C připravovali pro nového nájemníka - společnost Saunabu - prostor o velikosti 135 m2.

Do haly jsme instalovali nové rozvody topení a umístili tři radiátory s regulačními ventily a možností měření spotřeby. Opravili jsme vodoinstalaci, čehož výsledkem je nyní nově i přívod teplé vody. Po opravě elektrického vedení dostal prostor úsporné osvětlení v podobě šesti LED zářivek a nové rozvody zásuvek dle provozních požadavků nájemníka. Hala je nově vymalovaná a má vyčištěnou původní cihlovou podlahu, natřené jsou vstupní dveře včetně těch do budovy. Přízemí dostalo nová okna a vrata. Opravili jsme i přilehlé sociální zařízení.

Dokončeno v lednu 2022. 

Byt B - kuchyň
Rekonstrukce části druhého patra - Koliště

Od listopadu 2020 do září 2021 proběhla rekonstrukce poloviny druhého patra, která se z části dotkla i pater vyšších a nižších. Podle návrhu architekta Tomáše Rusína došlo k přestavbě dvou bytů o rozloze 86 m2 a 55 m2 se společným zádveřím a vznikla nová kancelář společnosti OSMEK. V celé části byly instalovány nové rozvody elektřiny, plynu, topení, vody a kanalizace. Renovace se po dlouhých letech špatného zacházení dočkaly původní parketové podlahy a dochované dveře, ty chybějící nahradily věrné repliky. Všechny místnosti dostaly nové vnitřní omítky a koupelny i předsíň novou dlažbu odpovídající charakterem době vzniku domu. Každý byt má vlastní plynový kotel na vytápění a ohřev vody, internetové připojení, plně vybavenou kuchyň, koupelnu ve stylu 20. let a samostatnou šatnu. 

Stavební práce zajišťovala firma SIDO a my jí i jejím dodavatelům velmi děkujeme za skvělý výsledek. Dokončovací práce provedli pánové Mifek a Slámečka, také jim patří naše poděkování.

Dokončeno v září 2021. 

Okna zadní fasáda
Výměna oken - areál Osmek

V létě 2020 jsme zahájili postupnou výměnu všech oken v historických továrních budovách. Jedná se o dlouhodobý projekt, závislý na finanční prosperitě areálu. Naší snahou je při tom zachovat industriální ráz budov a sjednotit dosavadní poněkud rozmanitá řešení okenních otvorů.

Zvolili jsme izolační trojskla TERMOBEL s tepelným koeficientem Ug = 0,5-0,7 W/m2K, plněná Argonem a s nerezovým (plastovým) distančním rámečkem (tzv. teplou hranou), který snižuje tepelný most po obvodě, a tím také výrazně zabraňuje obvodovému rosení. Venkovní rámy jsou v tmavě modré barvě odstínu stahlblau, vnitřní jsou bílé. Do umýváren a šaten jsme vybrali neprůhledná skla, vzor připomíná známé a dříve populární drátosklo. Bohužel nebylo možné zachovat původní luxfery, které byly popraskané a způsob jejich zazdění už neodpovídal požadavkům na tepelnou izolaci. Okna osazujeme vnitřními i vnějšími parapety ve shodném barevném provedení.