Na čem pracujeme a co se nám už podařilo

• rekonstrukce sociálního zařízení - areál Osmek, budova B, suterén
• rekonstukce bytů - Údolní
• rekonstrukce a opravy chodby - Koliště
• oprava haly - areál Osmek, budova C
• rekonstrukce bytů - Koliště
• výměna oken - areál Osmek

Toalety
Rekonstrukce sociálního zařízení v suterénu budovy B - areál Osmek

V polovině března 2022 jsme se pustili do dlouho plánované a nutné rekonstrukce sociálního zařízení v suterénní části budovy B. Již v předchozím roce jsme vyměnili dvě větrací okna pod stropem a upravili prostor kolem umyvadel. Na jaře jsme pak navázali  stavebními úpravami toalet a nepoužívaných sprch: namísto dřívějších šesti kabinek jsme ponechali jen čtyři, získaný prostor a bývalé sprchy jsme stavebně oddělili, čímž vznikl menší sklad o rozloze 21 m2 se samostatným vstupem u nákladního výtahu. Všechny prostory jsme vymalovali, instalovali jsme nové osvětlení a elektrické vedení, pořídili nové dveře.

Dokončeno v červnu 2022.

Kuchyň
Rekonstrukce bývalé čajovny - Údolní

Počátkem roku 2022 jsme zahájili rekonstrukci dvou bytů v domě na ulici Údolní. V prvním - nacházejícím se v zadní části přízemí, s okny do zahrady - došlo k úpravě prostoru bývalé čajovny na malý byt o velikosti 36 m2. Vsadili jsme nová okna a instalovali nové elektrické vedení. Na místě dřívější kuchyňky vznikla malá barevná koupelna s posuvnými dveřmi z modrého skla. Plně vybavená kuchyň se nově nachází uprostřed bytu. Řídili jsme se snahou zachovat co nejvíce z původního stavu a vybavení čajovny - na místě zůstává členitá knihovna a prosklená vitrína, ponechali jsme mozaiku na podlaze, kamenné obložení vstupu, vitrážová okna, netradiční malbu na stropech a na některých zdech. V předsíni zůstalo horizontální topné těleso tvaru industriální šroubovice, do kuchyně přibyl litinový radiátor v šedé metalíze. Byly obnoveny nátěry dveří a zárubní, jedno dveřní křídlo bylo jako replika vyrobeno nově. Opravený prostor je nyní svědectvím o různých obdobích a uživatelích, kteří se v něm vystřídali, a přes svou modernizaci nepopírá minulost. 

Dokončeno v březnu 2022.

byt č. 10
Rekonstrukce bytu - Údolní

Ve třetím patře domu opravujeme dvoupokojový byt o velikosti 76 m2. Při nezměněné dispozici jsme zazdili jedno z oken do světlíku a spojovací dveře mezi pokoji. Provedli jsme výměnu elektrického a plynového vedení, instalovali nové rozvody topení výměnou za dřívější plynová kamna (která kdysi nahradila kamna na tuhá paliva). Zachovali jsme - opravili, přesklili a natřeli - původní dveře v celém bytě a nadsvětlík mezi kuchyní a koupelnou. Na stěny jsme nechali natáhnout perlinku, na niž jsou naneseny vnitřní omítky. Parketové podlahy čeká zbroušení a ochranný vosk. Koupelna a kuchyň získají účelnější uspořádání a vybavením budou připomínat dobu, ve které byl dům postaven. 

chodba - Koliště
Rekonstrukce a opravy společných prostor, kamerový systém - Koliště

V listopadu a prosinci 2021 jsme dokončili drobné opravy ve vstupu do domu a na chodbě. Do průjezdu vedle domovních dveří jsme pořídili nový zvonkový panel značky Urmet a nechali instalovat vypínače od firmy Govena z řady Metal Line. Na chodbu domu jsme vybrali porcelánové vypínače s doutnavkou a zvonková tlačítka od výrobce THPG. Elektroinstalace provedla firma KOMP. Chodbu jsme nechali vymalovat světle krémovou barvou; současně byla kovová traverza nesoucí schody očištěna  od několika vrstev barvy a natřena na zeleno v odstínu obkladů na okenních parapetech a soklu kolem schodiště. Natěračské a malířské práce provedl pan Slámečka. Společným prostorám domu jsme se touto rekonstrukcí pokusili vrátit atmosféru doby před více než sto lety. 

Začátkem dubna 2022 jsme přistoupili k instalaci monitorovacího kamerového systému se záznamem. Do společných prostor domu a na dvůr jsme se rozhodli umístit čtyři kamery a na bezpečné místo jsme uložili nahrávací zařízení. Dodavatelem je přerovská firma EMOS. Současně s tím jsme opravili malou kotelnu pod schody - nechali jsme ji nově vyzdít a vymalovat a opravili jsme elektrické vedení a osvětlení. Opravili jsme také dveře do sklepa.

přízemí, hala C
Opravy v přízemí budovy C - areál Osmek

Na podzim 2021 jsme v přízemí budovy C připravovali pro nového nájemníka - společnost Saunabu - prostor o velikosti 135 m2.

Instalovali jsme nové rozvody topení a prostor osadili třemi radiátory s regulačními ventily a možností měření tepla. Opravili jsme vodoinstalaci, čehož výsledkem je nové umyvadlo s přívodem teplé vody a měření spotřeby. Po opravě elektrického vedení dostal prostor úsporné osvětlení v podobě šesti LED zářivek a nové rozvody zásuvek dle provozních požadavků nájemníka. Hala je nově vymalovaná a má vyčištěnou původní cihlovou podlahu, natřené jsou vstupní dveře včetně těch do budovy. Přízemí dostalo nová okna a vrata. Opraveno bylo i přilehlé sociální zařízení.

Dokončeno v lednu 2022. 

Byt B - kuchyň
Rekonstrukce části druhého patra - Koliště

Od listopadu 2020 do září 2021 proběhla rekonstrukce poloviny druhého patra, která se z části dotkla i pater vyšších a nižších. Podle návrhu architekta Tomáše Rusína došlo k přestavbě dvou bytů o rozloze 86 m2 a 55 m2 se společným zádveřím a vznikla nová kancelář společnosti OSMEK. V celé části byly instalovány nové rozvody elektřiny, plynu, topení, vody a kanalizace. Renovace se po dlouhých letech špatného zacházení dočkaly původní parketové podlahy a dochované dveře, ty chybějící nahradily věrné repliky. Všechny místnosti dostaly nové vnitřní omítky a koupelny i předsíň novou dlažbu odpovídající charakterem době vzniku domu. Každý byt má vlastní plynový kotel na vytápění a ohřev vody, internetové připojení, plně vybavenou kuchyň, koupelnu ve stylu 20. let a samostatnou šatnu. 

Stavební práce zajišťovala firma SIDO a my jí i jejím dodavatelům velmi děkujeme za skvělý výsledek. Dokončovací práce provedli pánové Mifek a Slámečka, také jim patří naše poděkování.

Dokončeno v září 2021. 

Okna zadní fasáda
Výměna oken - areál Osmek

V létě 2020 jsme zahájili postupnou výměnu všech oken v historických továrních budovách. Jedná se o dlouhodobý projekt, závislý na finanční prosperitě areálu. Naší snahou je při tom zachovat industriální ráz budov a sjednotit dosavadní poněkud rozmanitá řešení okenních otvorů.

Zvolili jsme izolační trojskla TERMOBEL s tepelným koeficientem Ug = 0,5-0,7 W/m2K, plněná Argonem a s nerezovým (plastovým) distančním rámečkem (tzv. teplou hranou), který snižuje tepelný most po obvodě, a tím také výrazně zabraňuje obvodovému rosení. Venkovní rámy jsou v tmavě modré barvě odstínu stahlblau, vnitřní jsou bílé. Do umýváren a šaten jsme vybrali neprůhledná skla, vzor připomíná známé a dříve populární drátosklo. Bohužel nebylo možné zachovat původní luxfery, které byly popraskané a způsob jejich zazdění už neodpovídal požadavkům na tepelnou izolaci. Okna osazujeme vnitřními i vnějšími parapety ve shodném barevném provedení.