Schody
Schodiště B - areál Osmek

Na začátku roku 2024 jsme v budově B opravili naše nejkrásnější a architektonicky nejzajímavější schodiště trojúhelníkového půdorysu. Stavebně spojuje nejstarší tovární budovy z 10. let minulého století s "novou" budovou (dnes B) postavenou koncem 30. let. Od suterénu až po střechu jsou stěny obložené původními tyrkysovými kachličkami o rozměru 15x15 ve výborném stavu, jež stačilo jen očistit od letitého nánosu špíny a barev a poté naleštit. Instalovali jsme nové osvětlení s pohybovými čidly na jednotlivých podestách a natřeli některé dveře a mříže. Původní velká železná okna mají jednoduché zasklení, což zatím nebylo třeba měnit, neboť schodiště je situované jihovýchodním směrem, a dopolední slunce je tak dostatečně prohřeje.

prohlídka
Komentované prohlídky bývalé továrny T. Hrubé

Zajímá Vás nedávná historie Vašeho okolí? Chcete se podívat za bránu, kterou možná denně míjíte? Rádi byste věděli, jak to vypadalo na Osmeku před sto lety? Rozhodli jsme se uspořádat sérii komentovaných prohlídek průmyslových budov, kde se dříve vařily marmelády a ovocné sirupy nebo vyráběly cukrovinky a čokoláda. Příležitost podívat se do bývalé továrny budete mít nejpozději na konci září v rámci festivalu DEN ARCHITEKTURY. Na prohlídky předem spustíme rezervační systém a celý víkend Vás budeme provázet sladkou minulostí naší továrny. Sledujte na Facebooku náš profil AREÁL OSMEK a také nově HRUBÁ KOTELNA.

SWAG
Opravy v 1. patře - Koliště

Po dvaceti letech skončil v Brně na Kolišti prodej rybářských potřeb a rybáři náš dům definitivně opustili. Prostor v prvním patře o velikosti 265 m2 nyní připravujeme pro nového nájemníka - sportovní klub SWAG ACADEMY. Hlavní část směrem do ulice je ve vyhovujícím stavu a stačí ji jen vymalovat, poté budou na země a podél stěn umístěny na míru vyrobené žíněnky. Místnosti směrem do dvorního traktu doznají větších změn - budujeme šatny a sprchy, kancelář a zázemí pro vedení klubu, ve vstupním prostoru vznikne malá recepce. Součástí rekontrukce je oprava a navrácení původních sto let starých hlavních dveří a odkrytí vyzděného oblouku s cihlovou klenbou, který zůstane viditelný chráněn bezpečnostním sklem a nasvícen bodovým světlem.

schodiště H
Schodiště H - areál Osmek

Když jsme se v roce 2022 zamýšleli nad využitím téměř prázdné a zanedbané budovy H, nenápadně vklíněné mezi dvě větší, vedlo zdejší schodiště jen do prvního patra, kde před ním byla navařená mříž a dál se nedalo dostat. Zdi byly otlučené, všemi směry vedly více či méně rezavé trubky a staré dráty, podlahy byly špinavé a nad schody blikala jedna bledá žárovka. Po vyklizení nahromaděného harampádí jsme odřezali mříž a odstranili zprohýbanou želenou podestu, objednali jsme nové prosklené dveře a okno, zmizelo nevyužívané potrubí, zedníci opravili vnitřní omítky a malíři vymalovali a natřeli zábradlí. Instalovali jsme nové osvětlení, zrenovovali historické topné těleso a posledním krokem je ve druhém patře vsazení skleněné stěny namísto dřevěné přepážky, schodiště se tak opticky propojí s chodbou. 

Informační systém
Informační systém a reklamní boxy - Koliště

Na podzim 2023 jsme uskutečnili dlouho plánovanou instalaci nového informačního systému v průjezdu a reklamních boxů na uliční fasádě. Již dříve jsme nechali demontovat staré poutače, reklamní tabule, nepotřebné držáky, rezavé konzole a zbytky osvětlení. Chtěli jsme jednak odstranit nánosy času, jednak zjednodušit orientaci zákazníkům našich firemních nájemníků. Hledali jsme takový vzhled, který by odpovídal charakteru domu a přitom působil moderně, čistě a nadčasově. Přijďte se podívat - do prodejny HAKR, do pekárny Valašský chleba nebo do Království rybářů - a posuďte sami, zda se nám to povedlo.

Grafický návrh vytvořilo studio UPSALA, realizace CAT CUT s podporou SIDO a Miroslava Slámečky

Dvůr
Opravy ve dvoře - Koliště

V zimě 2023 jsme zahájili postupnou rekonstrukci sklepů. Nejprve jsme je vyčistili a ve chvíli, kdy jsme rozhodovali o způsobu sanace zavlhajícího zdiva, jsme objevili původní a později zasypané okenní otvory. Jejich obnovení slibovalo stálé provětrávání a tedy vysoušení sklepů. Při výměně kanalizace v souvislosti s rekonstrukcí prodejny v přízemí se navíc ukázalo, že před sklepními okny dříve byly tzv. anglické dvorečky, jež jsme se rozhodli nyní obnovit a před domovní zeď jsme dostavěli obvodovou zídku s větracími průduchy. Nízkou zídku využijeme k vybudování malého posezení, které doplníme mobilními truhlíky se zelení. 

pekárna
Pekárna - Koliště

V první polovině roku 2023 jsme v přízemí domu Koliště 59 provedli rozsáhlou rekonstrukci komerčního prostoru - bývalé prodejny rybářských potřeb. Nejdůležitějším požadavkem bylo odstranit vlhkost zdiva a zabránit jejímu opětovnému šíření. Vyčistili jsme proto sklepy a obnovili v nich původní a později zasypané okenní otvory, které zajistí provětrávání a prosychání suterénu. Při výměně kanalizace se ukázalo, že ve dvoře před sklepními okny dříve byly tzv. anglické dvorečky, jež jsme se rozhodli nyní obnovit. Dostavěnou obvodovou zídku využijeme k vybudování malého posezení. Uvnitř prodejny jsme osekali vlhké omítky, nanesli nové sanační, nechali celý prostor vyschnout a nakonec jej vymalovali. Zárubně dveří dostaly šedý nátěr, okenní parapety jsou nové a také šedé, stejně jako elektrické zásuvky a vypínače. Částečně jsme obnovili elektrické rozvody. Objev a zprovoznění nepoužívaného komínu umožnilo do prostoru instalovat nový plynový kotel na vytápění. Vodu v kuchyňce a na toaletě ohřívá malý zásobníkový bojler. 

Novým nájemníkem je od července společnost Valašský chleba Brno, která zde zřídila pekárnu a současně prodejnu svých čerstvých výrobků. V zadní části prostoru se nachází chladící místnost na kynutí těsta a sklad surovin, do přední části byl umístěný hnětač těsta, pracovní pult a velká plynová pec. Tato místnost je současně prodejnou, kde lze koupit vedle pečiva i domácí marmelády nebo paštiky a kávu na cestu. 

Děkujeme firmám SIDO, KOMP, DIPRO.

HAKR
Automatické dveře do prodejny HAKR - Koliště

Na přání nájemníka jsme do prodejny v přízemí pořídili hliníkové automatické dveře, které lépe vyhovují jeho potřebám. Barvu rámu jsme zvolili světle šedou RAL 7045, stejnou, jakou jsou natřené mříže a domovní dveře. Při této příležitosti jsme nově nechali natřít také železná zasouvací vrata do skladovací haly ve dvoře.

Dodavatelem dveří je firma RACCOON, nátěry provedl pan Slámečka.

jídelna
Jídelna pro zaměstnance - areál Osmek

Prostor s nejasným původním účelem sloužil dlouhá léta jako instalatérská dílna a sklad. Když tento nájemník odešel, pronajala si jej společnost LUMA s přáním zřídit zde denní místnost a jídelnu pro své zaměstnance. Nejprve bylo třeba místnost vyklidit a odstranit zbytky nefunkčních rozvodů a jejich nejrůznějších držáků. Poté došlo na zapravovací zednické práce, zasklívání prasklých okenních tabulek, natažení nového elektrického vedení, malování, natírání, osazení nových dveří a konečně na úklid. 

Budova H
Výměna oken a dveří - areál Osmek

V létě 2020 jsme zahájili postupnou výměnu oken a dveří v historických továrních budovách. Jedná se o dlouhodobý projekt, rozložený do více let. Naší snahou je přitom zachovat industriální ráz budov.

Zvolili jsme izolační trojskla TERMOBEL s tepelným koeficientem Ug = 0,5-0,7 W/m2K, plněná Argonem a s nerezovým (plastovým) distančním rámečkem (tzv. teplou hranou), který snižuje tepelný most po obvodě, a tím také výrazně zabraňuje obvodovému rosení. Venkovní okenní rámy jsou v tmavě modré barvě RAL 5011 stahlblau, vnitřní jsou bílé, interiérové dveře jsou v barvě RAL 103 anthrazitgrau a s neprůhledným sklem, vchodové dveře tmavě modré s čirým sklem. Dveřní kování dodal český výrobce firma M&T ze série Entero. Neprůhledné sklo jsme vybrali v provedení Paterned - vzor připomínající známé a dříve populární drátosklo. Ve většině případů bohužel nebylo možné zachovat původní luxfery, které byly popraskané a způsob jejich zazdění už neodpovídal požadavkům na tepelnou izolaci. Okna osazujeme parapety v bílém nebo antracit provedení.

Dodavatelem oken je firma Ferropolymer.