Jiří Sláma na Osmeku - tak se jmenuje výstava fotografií známého brněnského fotografa Jiřího Slámy († 2023), která představí výběr tří desítek fotografií na plátně ze dvou zastavení Jiřího Slámy v Přerově. Soubor nabídne pohledy na Tyršův most při jeho otevření a různá témata z průmyslových hal na Osmeku. Výstava je umístěna na schodiště jedné z budov bývalé továrny na cukrovinky a ovocné konzervy T. Hrubé v Přerově a je jakousi první vlaštovkou v areálu, kde by v budoucnu mohlo vzniknout místo pro pořádání podobných kulturních akcí v původní kotelně.

Nedávno zesnulý autor se věnoval černobílé fotografii, ateliérové práci, fotoreportáži a focení ženských aktů. Jeho srdcovými tématy bylo balónové létání a ohňostroje. Samostatnou kapitolu tvořilo „focení hudby“, nejprve popových koncertů, country a folku. Před patnácti lety začal spolupracovat s festivalem klasické hudby Concentus Moraviae a stal se jeho dvorním fotografem. V rozmezí let 2001–2013 působil jako předseda Klubu moravských fotografů. Během své kariéry uspořádal desítky autorských či klubových výstav, pomáhal začínajícím fotografům najít vlastní cestu a inspiroval i mnohé profesionály.

Bývalá slavná továrna na cukrovinky a čokoládu T. Hrubé v Přerově má stále co nabídnout, i když to dnes už nejsou sladkosti v lesklém staniolu. Nedávno opravené schodiště v jedné z budov představuje zajímavý industriální prostor, který bychom rádi aspoň na čas zpřístupnili veřejnosti, a tak jsme se rozhodli uspořádat na něm výstavu. Před čtyřmi lety průmyslový areál nafotil Jiří Sláma, který dnes už bohužel není mezi námi. Zůstaly nám však jeho snímky, jež ukazují krásu starých industriálních budov a poetiku jejich dosloužilého vybavení. Tyto fotografie budou tvořit jednu část chystané výstavy. Druhá část bude mnohem současnější.V roce 2012 se v Přerově otevíral nový Tyršův most přes řeku Bečvu a Jiří Sláma byl se svým fotoaparátem u toho. Soubor těchto snímků zůstal uložen v jeho archivu. Dědicové nám jej nyní dali k dispozici, abychom z něj vybrali fotografie pro naši výstavu s podtitulkem "Dvě přerovská zastavení Jiřího Slámy".